Mi az, amit mindenképpen taníts meg az óvodás gyermekednek?
Minél előbb elkezded, annál nagyobb biztonságban lesz! 🙂
Családi összejöveteleken, amikor kicsik és nagyok együtt vannak, szeretünk olyan programokat választani, ami minden korosztálynak maradandó élményt nyújt.
Társasozunk, kártyázunk és beszélgetünk.
A gyerekek nagyon szeretik, ha saját gyermekkorunkról mesélünk el egy-egy történetet.
A legutóbbi ilyen családi program során, egyre másra kerültek elő azok a történetek,
amikor az óvodás gyermekek önállósították magukat.
- A testvérem az iskolából rendszeresen hazakísérte az iskolatársát, sőt ott is maradt.
Szüleink már tudták hol kell őt keresni, alig múlt 7 éves. - Vejem, óvodáskorában hatalmas rémületet keltett, amikor átballagott a Nagyszüleihez, akik több házzal távolabb laktak.
- A keresztlányom majdnem megszökött az óvodából, mert nem akart tovább ott maradni. Szerencse az óvónők résen voltak, és még idejében megállították.
De még nagyobb riadalmat keltett akkor, amikor a szomszéd bácsi után iramodott a gyakorló biciklijével. Ez a kiruccanás annyira jól sikerült, hogy egy nagyobb útra is kijutott, ahol jöttek-mentek az autók.
Ő, a kis biciklivel az út szélén haladt, arra amerre a bácsit látta menni, amint autó jött leszállt, és lehúzódott az út szélére. Szerencsére egy arra járó ismerős úgy gondolta, hogy erről a kirándulásról nem tudnak a szülők. Kézen fogta, és hazavezette.
Most biztosan azt mondod, hogy micsoda felelőtlen szülők azok, akik nem figyelnek a gyermekükre. Vagy éppen Te is pontosan tisztában vagy vele, hogy egy gyerkőc akár 1 perc alatt is képes feje tetejére állítani a világot. 🙂
Mi az, ami a fenti történetekben azonos?
Egyik óvodás korú gyermeknek sem esett baja!
- A testvérem tudta, hogy csak a járdán közlekedhet, és az út széléhez érve alaposan körül kell nézni mielőtt átmegyünk a túloldalra.
- A vejem Édesanyja, járda hiányában mindig az út szélén ment át a gyerekekkel a szüleihez, így megtanulták, hogy az aszfaltos úton nem mehetnek gyalogosan, mert az ott közlekedő autók veszélyesek.
- A keresztlányommal sokat beszélgettünk sétálás közben, az autókról, a biztonságos közlekedésről. Tudta, ha autó jön, akkor félre kell állni.
+ 1.
A kedvenc történetem mégis az, amikor a lányom 16 évesen a zebra szélén várta, hogy zöldre váltson a lámpa.
A barátnője már messziről tudta, hogy ez csakis Ő lehet, hiszen mindenki elindult már a zebrán, egyedül ő várakozott ott türelmesen.
Addig nem lépett le a járdáról míg a jelzőlámpa szabad utat nem engedett.
Miért?
Mert soha nem mentem át vele az úton, csak a zebrán, és soha nem léptünk le addig az úttestről, míg a lámpa pirosan világított.
Ez olyannyira beépült, hogy kamasz korában sem tett másként, csak ahogy gyermekkorában megtanulta.
Mi az amit taníts meg mindenképpen óvodás korú gyermekednek?
A biztonságos közlekedés alapjait!
Az óvodáskorú gyermeknek még nincs kialakult veszélyérzete, egyszerre egy dologra tud figyelni és a forgalom zajából sem tudja megállapítani, hogy a közeledő jármű merről érkezik, és milyen közel van.
Sajnos, nincs kidolgozva egy központi módszertan sem az óvodáskorú gyermekek biztonságos közlekedés nevelésére. Minden óvoda saját magának dolgozza ki, de nagyon fontos a szülők segítsége!
Mit tehet a szülő, hogy óvodás gyermeke elsajátítsa a biztonságos közlekedés alapjait?
- Nagyon fontos a szülői példa, ebből tanul legtöbbet gyermekünk. Ha tőlünk azt látja, hogy csak a zebrán megyünk át, és ott is alaposan szétnézve, meggyőződve, hogy nem jön autó, akkor a gyermekünk is így fog tenni, hiszen ebben a korban főként minket másol.
- Ebben a korban már érdeklődnek a közlekedési táblák iránt. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb táblák jelentését.
- Tanítsuk meg a zebrán, és az úttesten való helyes áthaladást.
- Építhetünk otthon utakat, zebrával, jelzőlámpákkal kartondobozból. A játék során lemodellezhetjük a biztonságos, és a helytelen közlekedési helyzeteket.
- Egy-egy séta során szánjunk időt arra, hogy a korábban tanítottakat felelevenítjük.
- Tanítsunk meg neki játékos mondókákat, melyek egy-egy közlekedési helyzetben adnak segítséget.
- Olvassunk neki közlekedésről szóló meséket. Ilyen a Panna közlekedni tanul című legújabb mesekönyvünk, amiről bővebben itt olvashatsz <<.
Mesekönyv óvodásoknak, ami játszva tanítja meg a biztonságos közlekedés alapjait!
Ti mondtátok!